Планирането е опит за проектиране, за организиране на даден процес, за създаване на конкретни правила или схеми, следването на които би довело до по-лесното, структурирано и успешно достигане на определена цел. Ако се опираш на безредието, а хаосът цари както в главата ти, така и в ежедневието ти като цяло – не се чуди защо нещата не се получават по най-добрия начин. Успехът, благополучието, хармонията и спокойствието изискват ред, постоянство, организираност. Финансовото спокойствие, разбира се, не е прави изключение. Ето защо, ако ти е омръзнало да не ти остават пари за най-важните неща от ежедневието, бленуваш за финансово равновесие и искаш да сведеш до минимум непредвидените харчове – решението е план, финансов план, планирано харчене, бюджет – наречи го както желаеш. Сигурни сме, ще се убедиш, че да умееш да планираш личните си финанси несъмнено е едно от най-важните и ценни умения, чието усвояване би ти помогнало в няколко посоки. Ето кои са те.
1. Планирането ти позволява винаги да имаш ясен поглед над реалния финансов капацитет, с който разполагаш – познаването и внимателното планиране на личните ти финанси ще ти даде възможност по всяко време да имаш ясна представа относно това какви са реалните ти финансови възможности в съответния момент. Много хора често забравят какъв е финансовият ресурс, с който разполагат, прахосвайки средства безразборно и неконтролирано. Огромна грешка, която често ги довежда до ситуации, в които се чудят как да свържат двата края. Не бъди от тях! Планирай!
2. Планирането ще ти помогне да усвоиш умението да приоритизараш нуждите си и да бъдеш по-организиран – когато си наясно с финансовите си възможности, когато знаеш какво можеш и какво не можеш да си позволиш с наличния финансов ресурс, би могъл много по-лесно да подредиш своите нужди и желания, степенувайки ги по важност, по неотложност и пр.
3. Планирането учи на отговорност – когато си създадеш план, който да следваш, ти се учиш да спазваш определени условия, да следиш за резултатите, които планът ти носи, което е своего рода отговорност, проява на съзнание за дълг към нещо.
4. Планирането внася спокойствие и сигурност в ежедневието ти – когато имаш план, ясна стратегия, когато си определил кой е точният път, по който да вървиш, за да постигнеш определена цел, ти си много по-спокоен, сигурен и уверен в себе си, което автоматично създава ред и хармония в ежедневието ти и в живота ти като цяло. А както казахме по-горе, редът е основата, върху която се градят успехът и спокойният живот.
5. Учиш се ди бъдеш постоянен и фокусиран – когато имаш задължението да организираш средствата си, да планираш за какво ще ги изхарчиш, ти се учиш да бъдеш все по-постоянен и отговорен, да поемаш контрол над парите си, дефинираш си конкретни правила и цели и се стремиш да ги спазваш, тъй като знаеш какви са реалните негативни резултати при евентуално отклоняване от предначертания план.
След всичко казано, можем да обобщим следното – създаването и следването на финансов план е действие, което, въпреки че изисква определени усилия, си заслужава да бъде направено. Планирането на личния финансов ресурс би допринесло за постигане на финансовото ви спокойствие и равновесие и би ви помогнало да изградите навици, да придобиете умения, които бихте могли да приложите и използвате успешно и в други аспекти от живота. Качества като отговорност и постоянство например са ключови при постигането на успех, а умението да контролирате и насочвате в правилната посока ресурсите и енергията си, са умения, приложими в различни сфери на дейност.