Сигурно поне веднъж в живота ви се е случвало да се чудите накъде поемат парите ви, бързо след като сте получили месечната си заплата, а отговор така и да не намирате. Да, понякога имаме чувството, че парите буквално се изплъзват, подобно на пясък между пръстите ни, а уж не сме харчили необмислено. Може би обаче не сте се замисляли, че все пак има няколко навика, няколко действия или причини, които водят до бързото изпразване на портфейла ни, за които не си даваме сметка и на които не обръщаме внимание в ежедневието, но които ни ощетяват финансово. С тази статия ще ви представим нашите пет предположения относно това кои са най-честите причини да губите пари.
1. Не планирате бюджета си – ако сте от хората, които нямат навик да разпределят месечните си финанси, отделяйки определена сума за всичко онова, което присъства в живота им и се заплаща с пари, то не се чудете защо парите ви си отиват бързо и неусетно, а налице няма придобито нищо полезно. Когато нямате ясен поглед над това колко средства можете да харчите за отделните видове дейности и ежедневни потребности, много по-лесно бихте изпаднали в ситуация на безпаричие и нужда от вземане пари назаем. Бюджетът е планирано харчене, той е помощен инструмент и най-добър приятел на финансовото равновесие и спокойствие.
2. Живеете за мига – няма лошо в това, от време на време, да се пускате по течението, да утолявате моментната си жажда за приключения без да мислите, да се отдавате на желанията си. Но, ако това се случва често, възможността да се чудите как да оцелеете с оставащите финанси – в най-добрия случай – последните няколко дни от месеца, а в по-лошия –последните седмици – е огромна. Ние ви съветваме, освен върху настоящите моменти, да се фокусирате и над бъдещите такива. Както е рекъл народът – и утре е ден. Не харчете пари, водени от емоцията, особено когато сте ограничени от финансова рамка. Съобразявайте се и помислете, че излизането извън тази рамка и недоброто преценяване на реалните ви финансови възможности, би могло да ви коства дълго време упорита работа и усилия, ориентирани към процес на спестяване и ограничаване с цел покриване на откритите финансови дупки, резултат от необмислените постъпки.
3. Податливи сте на емоцията и импулса – убедени сме, че ви се е случвало. Влизате в магазин и просто се влюбвате в красивия кристален сервиз, в якето, облечено на манекена, в някоя декорация, която прекрасно би паснала на вашата всекидневна, а и е толкова свежа, в абсолютна цветова хармония с интериора ви! Разбираме ви идеално, човешко е, изкушенията ни дебнат отвсякъде. И въпреки че дамите са доста по-склонни да харчат парите си, водени от първичното си усещане, мъжете също не са застраховани от емоционални покупки. Съветът ни е, когато сте ограничени финансово, е да обмисляте преди да реализирате покупката– необходима ли ви е в момента; би ли допринесла за повишаване качеството ви на живот на този етап; практична ли е; бихте ли я ползвали веднага, щом я купите, или ще ви трябва по-нататък. Ако покупката не е спешна и жизнено необходима, опитайте се да установите контрол над желанието си да я притежавате намига. А и винаги има шанс да харесате нещо по-добро, по-качествено, или, посещавайки друг магазин, да откриете същата стока на по-ниска цена. Контролирайте се, мислете, проверявайте и сравнявайте цените и качеството!
4. Подлъгвате се по намаленията, вярвайки, че спестявате. Живот на промоция! Без да е преувеличено, бихме си позволили да кажем, че буквално ежедневно ни заливат с информация за намаления на различни продукти отвсякъде – в интернет сайтовете, по телевизията, в социалните мрежи. Безброй реклами за продукти на промоционални цени никнат като гъби след дъжд. А ние, водени от желанието си да оползотворим възможно най-добре парите, с които разполагаме, често ставаме жертва на безбройните маркетингови трикове – „само днес”, „най-ниската цена на пазара”, „намаление с цели 50%” и още куп подобни. И се втурваме с всички сили да пазаруваме като за последно, запасявайки се с продукти, които често стоят в шкафа с месеци, а понякога дори остават неизползвани, а срокът им на годност или актуалността им изтичат преди да ги докоснем. Не ни разбирайте погрешно, някои от големите вериги хипермаркети предлагат наистина изгодни моменти оферти, които биха могли да не се повторят идните месеци и от които не е зле да се възползвате, но само ако имате нужда от предлаганите продукти в конкретния момент, а не след месец, два или половин година. По-добре би било да заделяте финансови средства, макар и малки парични суми, с които след време да си купите онова, което ви е истински потребно в настоящия момент, отколкото да заделяте и да се запасявате с покупки, които има вероятност да не ползвате никога. Имайте предвид, че когато ви потрябват, бихте могли да си ги закупите свежи, пресни, нови, актуални. Също така не забравяйте, че в този забързан свят желанията, вкусовете и нуждите ни се менят скоростно, а и пазарът постоянно предлага нови и нови изкушаващи продукти и това, което днес е на първа линия, утре вече е зад ъгъла.
5. Не умеете да приоритизирате нуждите си –неспособността за мислене в перспектива и невъзможността за приоритизиране на потребностите често водят след себе си финансова нестабилност. Когато не умеете да отсявате важните неща, в които трябва да вложите финансовите си средства, се разпилявате много по-лесно. Забравяте за тях, плащате за моменти удоволствия без да се замисляте, а когато дойде време за плащане на истински необходимите неща, напълно възможно е да сте похарчили голяма част от парите си, а остатъкът да не е достатъчен, за да покрие всички оставащи разходи.
След изброените дотук причини, поради които според нас най-често губите парите си, бихме искали да обобщим следното – добрата организация на финансовите средства, приоритизирането на нуждите и задълженията, умението да се мисли в перспектива, както и умението за самоконтрол над моментните желания са в основата на финансовата стабилност и спокойствие. Старайте се винаги да мислите за крачка напред, да гледате отвъд сегашния момент с мисъл за бъдещето.