Почивка и пестене на пари – на пръв поглед двете неща автоматично се самоизключват и вероятно голяма част от вас мислят, че не би било възможно да ги комбинираме. Ще се опитаме да ви убедим, че това далеч не е така.
Несъмнено, когато се подготвяме за почивкa, се настройваме на вълна удоволствия и харчене на пари. Има моменти обаче, в които не сме в най-блестящата си финансова форма, но въпреки това имаме огромното желание, нужда, а и правото да се отдадем на пътуване, на отдих, на разтоварване.
Първият съвет, който бихме ви дали, ако сте на вълна почивка, но не разполагате с достатъчно финансови средства на този етап, е да се обърнете към онлайн платформа за бързо кредитиране. Голяма част от тях предлагат изгодни оферти и облекчени условия при връщането на заетите пари. Ние, от Best credit, несъмнено сме надежда опция. Бързият кредит е чудесен начин да реагирате моментално на изключително добрата оферта за екскурзия, която ви предлага определена туристическа агенция, но за която личните средства, с които разполагате, не са достатъчни. Ако пък разполагате с някакви средства и сте готови да ги инвестирате в пътуване, то ние сме тук, за да ви помогнем с тяхното прецизно планиране, така че не само да ви стигнат, но и да спестите максимално, ограничавайки излишните разходи. А и кой не би искал да спести малко пари, когато това е възможно?! Ето как би могло да се постигне.
1. Планирайте бюджет – задайте си финансови граници, в които да се поберете. Разпределете парите си – за спане, за хранене, за транспорт, за развлечения. Прецизното разпределяне гарантира сигурност и спокойствие, които са жизнено важни за добрата
почивка.
2. Изберете типа транспорт, който би бил най-изгоден за вас – ако разполагате с личен автомобил в изрядно техническо състояние, а избраната локация е на разумно разстояние, няма причина да не заложите на този вид транспорт, който определено е сред най-удобните. Пътувайки с личен автомобил, имате възможност да спирате където и когато си поискате. Ако пък не шофирате или просто не разполагате със собствен автомобил, бихте могли да се възползвате от услугите на влаковете, чиито билети обикновено не са толкова скъпи, но пък пътуването е далеч по-бавно и неудобно. Във варианта, в който избраната локация е твърде далечна, най-добрият избор несъмнено си остава самолетът. Ако сте решили да заложите на самолетния транспорт, съветваме ви да следите за промоционални цени на билетите, както и да се насочите към на ниско тарифните авиокомпании. Няма смисъл да плащате за първа класа, не и когато сте ограничени във финансовите си възможности. Да, удобството е важно, но в конкретния случай е по-добре да похарчите повече за нови емоции по време на екскурзията. А и както е казал Стив Джобс – първа и втора класа в самолета кацат по едно и
също време.
3. Пригответе си храна за из път – ако пътувате с лично превозно средство, винаги има място за няколко кутии с лека храна и бутилки с напитки. Приготвената вкъщи храна ви гарантира няколко неща – качество и вкус, възможност на момента да утолите жаждата си или да заситите глада си без да се налага да се чудите къде да спрете, за да се нахраните според вкуса си, и на последно място – спестени пари – приготвената храна винаги е по-евтина и гарантирано свежа. Ако пък сте избрали да летите, домашно приготвената храна ще ви помогне да избегнете безумно завишените цени на иначе безвкусните и недотам качествени храни и напитки, предлагани в самолета.
4. Резервирайте си място, което разполага с кухненски бокс – добро решение, особено ако сте решили да почивате за по-дълъг период. Въпреки че готвенето по време на почивка не е най-желаното занимание, не представлява кой знае какво усилие да се погрижите поне за закуската си, приготвяйки си ароматно кафе и нещо леко за хапване. Румсървисът понякога е скъпо удоволствие. Наличието на кухненски принадлежности и уреди би ви позволило да си приготвяте любимите неща на място, пазарувайки от местните хранителни магазини, с което несъмнено ще спестите пари.
5. Не залагайте на лукса – луксът е чудесен начин да се поглезим, когато можем да си го позволим, но често се оказва ненужен, а парите, които заплащаме за него, бихме могли да похарчим за нещо далеч по-полезно или ценно. Не резервирайте скъпи хотели, вили или бунгала, особено ако сте от типа турист, който предпочита и обича с часове да обикаля мястото, на което се намира, наслаждавайки се на красотите, които то предлага и на новите неща, с които ни дава възможност да се запознаем. Помислете – колко време реално прекарвате в стаята си за почивка по време на екскурзия? В повечето случаи – това са часовете за спане, а щом се събудите, бързате да излезете и да се отдадете на плажуване, на разходки или опознаване на района.
6. Съобразете локацията на хотела с желанията си – ако сте решили да се отдадете на усамотение, обичате тишината и спокойствието, може би бихте избрали място, отдалечено от централната част на съответната дестинация. Ако сте с деца обаче, или обичате да гравитирате около центъра, който обикновено е средоточие на по-интересите и важни забележителности, ресторанти, магазини, е добра идея да заложите на комуникативно място за спане, което да отговаря на тези изисквания. Така имате възможност да спестите от транспорт, който значително и ненужно би оскъпил почивката ви и би ви бил нужен, ако иначе всеки ден трябва да изминавате безумно дълги пешеходни разстояния.
7. Отседнете извън града или селцето, което сте избрали – ако все пак сте от хората, които обичат да се разхождат с часове, което несъмнено е и полезно за здравето, и не се притеснявате от дългите разстояния, то резервирайте си място за отдих извън града, така вероятността да платите доста по-малко пари за спане, е огромна. Особено в по-полярните дестинации, собствениците, отдаващи стаи за под наем, се възползват от атрактивността на мястото, завишавайки цените на нощувката.
8. Пътувайте извън активния сезон – всички сме наясно, че по време на активния сезон цените на билетите за пътуване, храната, нощувките, посещението на атрактивните места са доста по-високи, отколкото по време на слабо натоварените туристически периоди. А и извън активния сезон местните ресторанти, магазини, къщи за гости, хотели се радват на всеки новодошъл турист, възприемайки го като последен и се опитват максимално да привлекат вниманието му с изгодни оферти.
9. Разучете избраната дестинация предварително – това ви дава възможност да си набележите най-важните места, които искате да посетите – паркове, музеи, атракциони и пр. По този начин ще организирате и максимално оползотворите времето си без излишно лутане и чудене на място. Също така имате възможност да се информирате за цените на билетите за съответните места, които ще посещавате, да прецените кои биха били по джоба ви и да ги включите във финансовия си план, още докато изготвяте бюджета си. По този начин ще избегнете непланираните разходи.
10. Доверявайте се на малки местни магазинчета и ресторанти – цените там обикновено са достъпни, а и местните производители и търговци предлагат автентични продукти, залагайки на доброто качество и атрактивната презентация, тъй като чрез нещата, които предлагат, те представят своето родно място и винаги се стараят това да се случи по най-добрия начин. Освен това голяма част от тях са дружелюбни и сговорчиви и винаги може да ги използвате като гид, който да ви насочи към най-изгодните и най-добри места за посещение.
11. Информирайте се за безплатни дейности – концерти , фестивали или ден на отворените врати в музеи, галерии, катедрали и пр. Днес почти всичко би могло да се провери онлайн, а и повечето туристически дестинации имат свои сайтове, в които можете да откриете всички особености за мястото, които представляват интерес за вас.